Kateřina Jandová

asistentka pedagoga

E-mail: jandova@zspodzvahovem.cz

Celý svůj život se snažím hledat nové cesty, zvlášť, když ta stará už přestává mít smysl a nikam mě neposouvá nebo nenaplňuje, být užitečný a dělat práci, která je vidět.  Věřím v sílu myšlenky a energie, kterou ze sebe vysíláme a přijímáme a také v to, že „není čas, ztrácet čas“. A tak mám za sebou různá období a etapy, soukromé i pracovní. Už jako studentka jsem vyjela na roční studijní pobyt do Německa, který mi změnil život. Stejně tak au-pair u 4 dětí byla skvělá zkušenost a děti jsem vnímala jako tu nejlepší přirozenou společnost. Mnoho let jsem pracovala v korporátním prostředí, denně využívala jazyky, překládala, asistovala, organizovala různé akce (i ty benefiční) a byla v kontaktu s mnoha lidmi a zákazníky. Zkusila jsem také práci v cestovním ruchu, jako delegátka. 

Až po narození syna (dnes už 11letý) jsem si plně uvědomila, jak jsou děti pro náš život důležité, jak moc mě baví výchova, péče, předávat zkušenosti, nové získávat a společně vše sdílet. Kolik věcí lze podpořit, rozvíjet, učit příkladem a být nápomocna. Děti jsou nám nejlepším zrcadlem. Nasměrovat svůj život plně k práci s dětmi jako asistentka pedagoga jsem se rozhodla nedávno. Vystudovala jsem potřebné a musím říct, že už studium mě nesmírně bavilo a naplňovalo. Práci dělám srdcem, s chutí a laskavostí.  Vnímám tuto roli jako roli pozorovatele, pomocníka a určitého průvodce, který může mnohé pozměnit nebo podpořit a hlavně je užitečný. Líbí se mi pestrost dětských charakterů, potřeb, dovedností, odlišností, názorů a spontánnost. Navzájem se můžeme obohacovat, pokud chceme a vzájemně se respektujeme.

Moc ráda zajdu do divadla, do kina, na festival, na přednášku, výstavu, do přírody nebo do staré Prahy. Celý život cestuju a poznávám nová místa a kultury. Ráda sportuju (plavání, plážový volejbal, pilates, lyžování aj.), maluju (kurzy, výstava), čtu (hlavně vtipné lidské příběhy, zajímavosti nebo odborné knížky o zdraví, psychologii), sleduju TV dokumenty a různé debaty. S přáteli vyrážíme na různé akce, výlety, setkání, túry. Miluju Prahu, Krkonoše i moře, staročeskou i středomořskou kuchyni, jazz, rock i operu. Zajímám se o přírodní medicínu a poslední dobou fotím a dělám koláže. Relaxuju aktivně nebo i úplným klidem, bez mobilu, sama, v přírodě, sednu si do trávy a pozoruju a srovnávám myšlenky.  A hlavně se snažím vidět život z té lepší stránky. Někdy se zdá černo-bílý, ale je i plný barev a to je fajn!