Mgr. Jana Fryzelková

učitelka přírodopisu

Konzultační hodiny: v úterý nebo ve středu po předchozí domluvě

E-mail: fryzelkova@zspodzvahovem.cz

Moje cesta k učitelství rozhodně nebyla přímá. :) Na střední škole jsem doučovala spolužačky a některé z nich mi říkaly, že bych byla dobrá učitelka. Doučování mě navíc bavilo. Od učitelství mě ale odrazovalo mnoho stereotypů. Proto jsme se rozhodla pro vědecký obor. Vystudovala jsem molekulární biologii, kde jsem se zabývala studiem virů a také příčin rakovinných onemocnění.

Práce v laboratoři mě však dlouhodobě nenaplňovala, táhlo mě to k práci s lidmi, s dětmi. Začala jsem uvažovat o tom, že se vrátím ke svému dávnému plánu. Nakonec mě k učitelství přivedlo jedno zásadní setkání v zahraničí – poznala jsem při něm projekt, během kterého si lidé mohou vyzkoušet učení. S kamarádkou jsem se rozhodly projekt přenést v menší variantě do Česka. Učení jsem si díky tomu vyzkoušela a měla jsem jasno – chci učit! Dnes program probíhá pod hlavičkou organizace Začni učit!, ve které také pracuji.

A tak jsem nakonec začala učit.

V učení se pro mě kloubí jak můj obdiv a respekt k přírodě, tak má potřeba práce s lidmi. Věřím, že se z přírody můžeme inspirovat a učit v mnoha oblastech. Ráda bych svým žákům pomohla, aby si k přírodě našli svou cestu.