Mgr. Věra Oherová

učitelka ČJ

Konzultační hodiny: dle domluvy

E-mail: oherova@zspodzvahovem.cz

Už od brzkého věku jsem byla vedena ke čtení a lásce ke knihám, proto, když jsem se rozhodovala, čemu se v životě budu věnovat, chtěla jsem, aby mé studium a poté profesní život byl spjat s literaturou. Podala jsem si přihlášku na pedagogickou fakultu, obor český jazyk a literatura, a jelikož bylo potřeba zvolit si druhý obor, výběr padl na občanskou výchovu, neboť nejenom knihami lze děti vychovávat.

Moje výuka je postavena na kritickém myšlení a jeho metodách. Čtenářská gramotnost je pro mě základním pilířem výuky českého jazyka a literatury. Důležité pro mě je, aby pro žáky čtení byla radost, ne nutné zlo, a proto vlastním výběrem knih ke čtení a pevně zakotvenými čtenářskými dílnami ve výuce se mi to daří. Zakládám si na přátelské atmosféře v mých hodinách. Chci s dětmi spolupracovat a vidět radost z jejich úspěchů.

Když zavírám kabinet, nenechávám práci tam, přemýšlím nad výukou dost i v mém volném čase. Co mohu vylepšit, vymyslet, jak lze žákům ČJL zpřístupnit, aby si každý našel část, co ho více baví. V tom je čeština rozmanitá a kreativní, proto se její výuce profesně věnuji.

A co je moje další láska?

Miluju knihy a knihy pro děti a mládež, miluju šaty, bosé nohy, přírodu, Domažlice a okolí, mít na spaní teplé ponožky, čokoládu, když se ke mně ze spaní přitulí můj malý syn, spát dlouho a snídat pozdě, snídaně v kavárnách. Miluju dílny čtení, a když jsme s dětmi naladěni na stejné vlně a víme. Kritické myšlení, protože mi ukázalo směr. Růžový gin s tonikem. Čokoládové tatranky a černý čaj s citronem. Poklady ze second handů, antikvariátů a bleších trhů. Moje fotbalová kolena a moje všechna tetování. Když mě muž hladí po vlasech, když svítí sluníčko, Františka Gellnera a jeho básně. Hudebníka Davida Stypku a jeho texty. A filmy pro pamětníky, na které jsem koukala se svou babičkou a dědou….