Online učivo - Prvouka

Květen

• Orientuji se v charakteristikách jednotlivých ročních období. Seznamuji se s pojmy rovnodennost, slunovrat.
  • Orientuji se v čase, učím se používat kalendář.
  • Osvojuji si pojem kalendářní rok, názvy měsíců. Určím datum. Uvědomuji si střídání dne a noci, rozlišuji pracovní dny a víkend.
  • Osvojuji si termíny ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer, noc. Rozeznávám části dne.
  • Čtu hodiny na ciferníku, poznávám různé druhy hodin.
  • Rozlišuji minulost, přítomnost a budoucnost. Rozumím pojmům čas, dějiny, bylo, je a bude.

Vloženo: 29.04.2024, 12:50/upraveno: 29.04.2024, 12:50

Duben

• Chápu souvislost mezi opylováním a vývojem plodů. Seznamuji se s podmínkami života včel.
  • Rozeznám a pojmenuji ptáky běžně se vyskytující ve volné přírodě u nás.
  • Dovedu pojmenovat hospodářská zvířata, chápu jejich význam - užitek.
  • Poznávám některá domácí zvířata a jejich mláďata.
  • Popíšu tělo savců, ptáků a obojživelníků. Znají společné znaky pro každou skupinu.
  • Seznamuji se s podmínkami chovu domácích zvířat. Uvědomuji si důležitost pravidelné péče.

Vloženo: 26.03.2024, 13:06/upraveno: 26.03.2024, 13:06

Březen

• Rozeznávám znaky jarní přírody a pozoruji její proměnlivost. Pozoruji projevy různých živočichů.
  • Poznávám původ Velikonoc. Seznamuji se s pohanským a křesťanským pojetím velikonočních svátků. Osvojuji si české velikonoční zvyky a tradice.
  • Rozeznám a pojmenuji jarní květiny. Popíši části kvetoucí rostliny. Učím se pečovat o pokojové rostliny.
  • Poznávám práci lidí na jarní zahradě. Pojmenuji základní zahradnické náčiní.

Vloženo: 26.02.2024, 12:43/upraveno: 26.02.2024, 12:43

Únor

• Prohlubuji své poznatky o povoláních a jejich významu pro společnost. Seznamuji se s pojmy plat, výměnný obchod.
  • Uvědomuji si rozdíl mezi zájmy a povoláním.
  • Rozlišuji mezi přírodninou, surovinou a výrobkem.
  • Seznamuji se s postupem výroby některých potravin.
  • Seznamuji se s výrobou papíru, snažím se porozumět recyklaci.
  • Seznamuji se s postupem výroby skla.
  • Třídím odpadky, chovám se zodpovědně k životnímu prostředí.
  • Vím, jak se ohleduplně chovat k přírodě.

Vloženo: 12.02.2024, 13:34/upraveno: 12.02.2024, 13:34

Leden

• Uvědomuji si roli člověka v přírodě. Chápu, že každý má stejnou hodnotu, i když se naše těla liší.
  • Rozšiřuji své znalosti o lidském těle. Učím se pojmenovat části těla, hlavy a ruky.
  • Chápu význam smyslových orgánů při vnímání okolního světa. Uvědomuji si důležitost pomoci lidem se smyslovým handicapem.
  • Vím, jaký je rozdíl mezi nemocí a úrazem. Seznamuji se s pojmy viry a bakterie. Osvojuji si zásady správné hygieny, prevenci úrazů a poskytnutí první pomoci.
  • Uvědomuji si smysl pravidelných návštěv u lékaře. Prohlubuji své znalosti o lidském těle. Vím, co všechno by měla obsahovat lékárnička.
  • Seznamuji se se zásadami zdravého způsobu života, výživovou pyramidou. Dokážu sestavit zdravý jídelníček, dodržuji pitný režim.

Vloženo: 03.01.2024, 07:43/upraveno: 03.01.2024, 07:43

Prosinec

• Opakuji a rozšiřuji své vědomosti o zimě. Učím se o přezimujících živočiších, slunovratu, stopách zvířat.
  • Seznamuji se s tradicemi, zvyky a svátky v zimě. Vytvářím si povědomí o rozdílu v tradicích u nás a v zahraničí. (Ježíšek vs. Santa Claus)
  • Poznám některé druhy zimních sportů a jsem poučen o významu správné výstroje a bezpečném sportování. Uvědomuji si význam olympijských soutěží a fair play.

Vloženo: 28.11.2023, 13:20/upraveno: 28.11.2023, 13:20

Listopad

• Pojmenuji členy bližší i širší rodiny. Osvojuji si vztahy mezi nimi. Zamýšlím se nad různými typy rodin.
  • Seznamuji se s pravidly slušného chování.
  • Seznamuji se s denním režimem dětí i dospělých. Zamýšlím se nad svými povinnostmi doma., vytvářím si vlastní rozvrh.
  • Seznamuji se s významem pomoci druhým. Rozlišuji vhodné situace, kdy pomoci. Seznamuji se s nářadím a přístroji v domácnosti, dílně a na zahradě.

Vloženo: 02.11.2023, 07:37/upraveno: 02.11.2023, 07:37

Říjen

• Prohlubuji své poznatky o podzimní přírodě a jejích proměnách. Pojmenuji charakteristické rysy počasí.
  • Třídím přírodniny podle nápadných charakteristických znaků, uvádím příklady a nalézám je v přírodě.  Rozlišuji stromy a keře. Zvlášť potom listnaté a jehličnaté stromy.
  • Rozeznám jedlé plody a houby od jedovatých.
  • Rozlišuji a pojmenuji některé známé druhy ovoce.
  • Prohlubuji své poznatky o zelenině.

Vloženo: 29.09.2023, 13:51/upraveno: 29.09.2023, 13:51

Září

• Orientuji se v budově školy, znám funkce jednotlivých místností.
  • Seznamuji se s pojmy školní a kalendářní rok.
  • Učím se pravidla silničního provozu, chovám se bezpečně při cestě do školy.
  • Seznamuji se s dopravními prostředky a zásadami chování v MHD. Používám důležitá telefonní čísla.
  • Rozlišuji mezi městem a vesnicí, prohlubuji své poznatky o domově.
  • Znám název světadílu, na kterém leží náš stát. Seznamuji se s částmi ČR, hlavním městem, řekami a státními symboly.

Vloženo: 08.09.2023, 13:20/upraveno: 08.09.2023, 13:20